Szczegóły

14 stycznia 2021

Certyfikat PZU LAB APPROVED – pierwszy w Polsce system certyfikacji zabezpieczeń przeciwpożarowych

PZU LAB, doradca w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstw, opracował nowatorski system certyfikacji urządzeń przeciwpożarowych, który zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i chroni majątek spółek. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie inżynierów PZU LAB pomaga w ten sposób obniżyć szkodowość firm i ograniczyć straty finansowe związane z pożarami.

Statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną wskazują, że praktycznie w każdym pożarze obiektu przemysłowego przynajmniej jeden system przeciwpożarowy zawodzi (w 20% przypadków zawodzą mechanizmy wykrywające zagrożenie, w 18% systemy automatycznego przekazania informacji, w 49% systemy gaśnicze, 40% urządzenia oddymiające oraz 54% hydranty wewnętrzne). Działające poprawnie instalacje mogłyby ochronić majątek przedsiębiorstw, zminimalizować straty finansowe oraz uchronić życie i zdrowie pracowników.

Inżynierowie PZU LAB stworzyli spójny system oceny poziomu bezpieczeństwa i sprawności urządzeń kluczowych, jeśli chodzi o zabezpieczanie przed sytuacjami awaryjnymi. System łączy wieloletnie doświadczenie inżynierów z najnowszymi badaniami i rozwiązaniami technologicznymi. Spełnienie kryteriów przez producentów i użytkowników instalacji będzie potwierdzone certyfikatem PZU LAB Approved. Logo „PZU LAB Approved”, jako znak jakości i bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań, będzie widoczne na czujkach, drzwiach przeciwpożarowych, gaśnicach i innych elementach systemów przeciwpożarowych, które były poddane certyfikacji.

Wiedza i doświadczenie inżynierów PZU LAB realnie poprawi bezpieczeństwo Polaków. Chcemy tego dokonać wprowadzając do powszechnego użycia najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej, rozpoznawalne dzięki certyfikatowi PZU LAB Approved. Certyfikacja PZU LAB to odpowiedź na potrzeby polskiego rynku, który boryka się z problemem skuteczności sprzętu przeciwpożarowego w obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej czy mieszkaniach. Niestety, bardzo często okazuje się, że urządzenia, które powinny ratować nasze życie i majątek, są niesprawne mówi Dariusz Gołębiewski, wiceprezes PZU LAB SA.

Pierwszą firmą, która może pochwalić się certyfikatem PZU LAB Approved, jest Mercor - działający już od 32 lat lider w produkcji biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Jesteśmy przekonani, że inicjatywa PZU dla przedsiębiorstw oznacza zwiększenie bezpieczeństwa, chroniąc biznes przed pożarami i sytuacjami awaryjnymi. Niższa szkodowość jest także korzystna dla ubezpieczyciela. Dla nas - firm produkujących i dostarczających zabezpieczenia pożarowe - otwiera się rynek serwisowania naszych produktów. To potencjalna olbrzymia zmiana jakościowa poprawy bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu MERCOR S.A.

System PZU LAB SA wyróżnia się  kompleksową procedurą certyfikacyjną. Certyfikatem objęty jest nie tylko pojedynczy przedmiot (np. gaśnica lub drzwi przeciwpożarowe), ale cała instalacja z pełnym cyklem życia tzn. produkcją, dystrybucją, projektem, montażem oraz konserwacją. Takie podejście ma kluczowe znaczenie, na rynku, na którym PZU obserwuje nieregularne, obowiązkowe serwisowanie systemów i urządzeń, agresywną konkurencję cenową i cięcie kosztów na różnych etapach, co niekorzystnie wpływa na jakość i skuteczność działania systemów bezpieczeństwa.

Jestem pewien, że dzięki całościowemu podejściu naszych inżynierów do zagadnień ryzyka przeciwpożarowego, w krótkim czasie znak PZU LAB Approved będzie utożsamiany z jakością i niezawodnością, która w przypadku bezpieczeństwa jest fundamentalna. Nasze doświadczenia pokazują, że nie tylko same urządzenia, lecz ich montaż i bieżący serwis decydują o skuteczności systemów wtedy gdy jest ona najbardziej potrzebna. Temu ma właśnie służyć idea certyfikacji PZU LAB – zarządzaniu bezpieczeństwem tam, gdzie jest to najefektywniejsze technicznie i biznesowo – dodaje Tomasz Huś, prezes zarządu PZU LAB SA.

PZU LAB SA to spółka zajmująca się doradztwem oraz pomocą we wdrażaniu wszelkich rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo strategicznych klientów korporacyjnych PZU oraz TUW PZUW.

Spółka buduje swoją pozycję rynkową wykorzystując najwyższe kompetencje ekspertów, zarówno z zakresu zarządzania ryzykiem, jak również inżynierów specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstw. Inżynierowie identyfikują krytyczne miejsca instalacji, symulują zdarzenia krytyczne takie jak pożary, zalania czy wybuchy i określają ich konsekwencje. Działalność PZU LAB SA pozwala lepiej zrozumieć zagrożenia, na jakie narażone są przedsiębiorstwa w swojej działalności i dostarcza kompleksowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych w zakresie zarządzania ryzykiem.

MERCOR S.A. to jeden z liderów europejskiego rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, obecny na tym rynku od ponad 32 lat. W Polsce jest wiodącym podmiotem w swojej branży. Spółka – wraz ze stworzoną grupą kapitałową – ponad połowę sprzedaży realizuje za granicą, a jej produkty znajdują zastosowanie w ponad 50 krajach na świecie, głównie w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Kompleksowa oferta Grupy MERCOR, od projektowania (własny dział R&D i zespoły projektowe), po produkcję, sprzedaż i realizację, pozwala na dostarczanie najwyższej jakości zabezpieczeń ppoż. MERCOR świadczy także usługi serwisowe dla wszystkich produkowanych urządzeń. Zabezpieczenia Grupy MERCOR obejmują systemy oddymiania grawitacyjnego, wentylacji pożarowej, zabezpieczenia konstrukcji budowlanych oraz oddzielenia ppoż.