Szczegóły

01 czerwca 2022

Centrala PZU w najbardziej zielonym biurowcu w Warszawie

1 czerwca 2022 r. PZU oficjalnie odebrał klucze do budynku Generation Park Y przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. To znak, że rozpoczęła się przeprowadzka siedziby centrali ubezpieczyciela do 140-metrowowego wieżowca, który otrzymał prestiżową nagrodę Prime Property Prize 2021 w kategorii „Zielony Budynek”. Generation Park Y pozwoli ubezpieczycielowi m.in. zredukować ślad węglowy o ponad 2500 ton CO2 rocznie – to tyle, ile emituje przez rok tysiąc samochodów. PZU będzie najemcą budynku przez 10 lat.

Nowa siedziba centrali PZU, wybudowana przez Skanska, jest odzwierciedleniem i symbolem wartości, które przyświecają największej instytucji finansowej  w tej części Europy. Ze względu na charakterystykę i zalety proekologiczne budynku przeprowadzka jest istotnym elementem realizacji strategii ESG Grupy PZU. 

Nowa siedziba Grupy PZU to przede wszystkim inwestycja w pracowników. Cieszymy się, że Generation Park Y spełnia najwyższe standardy, jeśli chodzi o warunki, komfort i bezpieczeństwo pracy.  Przyjazne środowisko wspierające dobrostan pracowników, ekologiczne rozwiązania oraz fakt, że z obiektu w pełni będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami, są dla nas niezwykle ważne. W ten sposób chcemy dać dobry przykład i promować rozwiązania ESG wśród naszych kontrahentów, klientów, partnerów społecznych oraz pracowników.  Jest to również ważny element wdrożenia docelowego hybrydowego modelu pracy wraz z pakietem odpowiednich narzędzi i programów poprawiających jakość życia pracowników – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie odpowiedzialna za obszar nieruchomości w PZU. 

Budynek wyróżnia się nowoczesną i ekologiczną architekturą, energooszczędną technologią, zapewnia bezpieczne i zrównoważone powierzchnie do pracy oraz innowacyjne rozwiązania. Zastosowane w biurowcu materiały wykończeniowe oraz rozwiązania instalacyjne potwierdzone zostały certyfikatami: LEED na poziomie Platinum, a także WELL Gold zrealizowanym w schemacie Core & Shell oraz WELL Health-Safety Rating.
Generation Park to nasz flagowy projekt, który odzwierciedla podejście Skanska do tworzenia ponadczasowych, zdrowych i bezpiecznych przestrzeni do pracy. Nasz pierwszy biurowy wysokościowiec w tej części Europy oddajemy w ręce jednej z największych firm ubezpieczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zielone rozwiązania budynkowe oraz środowisko wewnętrzne wspierające dobrostan pracowników były niezwykle ważnymi aspektami w rozmowach z Grupą PZU – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Przestrzeń przyjazna ludziom
Zielony charakter budynku podkreśla wysoka na pięć pięter ściana zieleni w lobby, powierzchnię 330 mkw. pokrywa ponad sześć tysięcy różnorodnych roślin. Tlen, jaki wytwarzają w ciągu doby, wystarczyłby dla 150 osób na 24 godziny. Dzięki systemowi wentylacji z wysokiej klasy filtrami do budynku jest dostarczanych o 30 procent więcej świeżego powietrza niż wymaga tego norma amerykańska ASHRAE czy norma polska. 


O odpowiednią wilgotność powietrza zadbają adiabatyczne nawilżacze. Filtry zatrzymują powodujące alergie pyłki kwiatów i zarodniki grzybów. Klimatyzacja oparta o system belek chłodzących jest cicha i gwarantuje komfort termiczny pracownikom, ponadto jest rozwiązaniem efektywnym energetycznie. W trosce o wzrok pracowników w nowej siedzibie zastosowano wyposażone w sensory, elektronicznie sterowane oświetlenie, które dostosowuje się do pory dnia i potrzeb. Dodatkowo zastosowane zostały termiczne czujniki obecności, dzięki którym oświetlenie wyłącza się samoczynnie, jeśli nikt nie przebywa w pomieszczeniu. 


Przestrzeń przyjazna środowisku
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii siedziba PZU może zużywać znacznie mniej zasobów. Na przykład system odzyskiwania wody szarej, a więc niezabrudzonej, choć nienadającej się do picia (z dzienną możliwością akumulacji 20 000 litrów) i gromadzenia wody deszczowej pozwoli zaoszczędzić 63 procent wody pitnej. Pomaga w tym również odpowiednio dobrana roślinność na zewnątrz, która nie wymaga podlewania wodą z sieci miejskiej.
Ponadto budynek, dzięki szczelności fasady i materiałowi odbijającemu promieniowanie słoneczne na dachu, a także zastosowaniu nowoczesnych technologii, będzie zużywał nawet o 30 procent mniej energii w porównaniu do budynku bazowego opracowanego na potrzeby certyfikacji LEED. Warto podkreślić, że aż 25 procent materiałów wykończeniowych zawierała elementy z recyklingu, korzystano także z materiałów z certyfikatem FSC (odpowiedzialnego zarządzania gospodarką drzewną), niskoemisyjnych farb, klejów i uszczelniaczy. Nowoczesna, ekologiczna architektura to nie tylko sam budynek i energooszczędna technologia. To także jego lokalizacja, otoczenie i infrastruktura. Dzięki nowej siedzibie w jednym miejscu będą pracować ludzie dzisiaj rozproszeni po całej Warszawie. Na nową siedzibę PZU wybrał miejsce, które staje się jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w Warszawie. Zapewnia dobry dojazd komunikacją miejską z każdego punktu w stolicy – mieści się przy stacji metra oraz przystankach tramwajowych i autobusowych. Prawie 3000 połączeń komunikacyjnych dziennie to zachęta dla pracowników, aby odstawili auta i skorzystali z transportu miejskiego – z korzyścią tak dla własnych finansów, jak i środowiska. Dla tych, którzy wybiorą rower przygotowano 187 miejsc postojowych. W nowoczesnych szatniach pracownicy PZU będą mogli wziąć prysznic i zostawić sportowe ubranie. W podziemnym garażu są też stanowiska do ładowania samochodów rowerów i hulajnóg elektrycznych. Ekologiczny jest nawet chodnik przed budynkiem. Stworzony z fotokatalicznego materiału, redukuje w powietrzu poziom szkodliwych NOx, generowanych przez spaliny samochodowe.

Załączniki

5DS_0185.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 57,7kB

Pobierz plik

MG_0408.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 50,9kB

Pobierz plik

MG_0350.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 62,2kB

Pobierz plik

5DS_0200.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 70,0kB

Pobierz plik

MG_0533.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 41,7kB

Pobierz plik