Szczegóły

24 stycznia 2013

Samochód uszkodzony przez dziurę w drodze? Możesz zlikwidować szkodę z AC

Wszyscy czekamy na koniec zimy. Jednak gdy stopnieje śnieg i lód może się okazać, że w najmniej spodziewanych miejscach na drodze pojawią się ubytki i dziury. Jeśli kierowca w porę ich nie zauważy, może poważnie uszkodzić samochód. Jeśli kierowca wykupil polisę AC, może zlikwidować szkodę z jej tytułu.

Może również bezpośrednio dochodzić naprawienia szkody w jego samochodziemoże od podmiotu odpowiedzialnego za stan nawierzchni dróg np. do Zarządu Dróg i Mostów, czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Odszkodowanie za uszkodzone auto wskutek jazdy po dziurawej jezdni dostaną kierowcy, którzy mają polisę AC w PZU SA. Szkodę można zgłosić telefonicznie, przez internet, bądź w oddziale PZU – mówi Jadwiga Czugalińska, ekspert z PZU SA.

Ubezpieczony powinien przedstawić dowody dotyczące powstania szkody (informacje i oświadczenia od kierującego pojazdem). Na podstawie uzyskanych informacji od kierującego lub policji (jeśli była) PZU SA w postępowaniu likwidacyjnym ustala stan faktyczny sprawy. Przeprowadza oględziny pojazdu, określa wysokość szkody oraz zasadność wszystkich uszkodzeń auta. Zdarza się czasami, że eksperci firmy jadą na miejsce zdarzenia w celu jego oględzin i sporządzają dokumentację fotograficzną. Zgodnie bowiem z OWU AC, z chwilą wypłaty odszkodowania roszczenia ubezpieczonego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzą z mocy prawa na PZU SA do wysokości zapłaconego odszkodowania. W takim wypadku, po wypłacie odszkodowania osobie poszkodowanej, to PZU SA będzie mógł wystąpić do podmiotu odpowiedzialnego za stan nawierzchni dróg o zwrot wypłaconego świadczenia.

Aby odpowiedzialność za zdarzenie przyjął zakład ubezpieczeń, powinno być ono właściwie udokumentowane. Ubezpieczony powinien:

opisać lokalizację wyrwy – numer drogi, kilometr (najlepiej na podstawie słupka hektometrycznego) lub wskazać charakterystyczny punkt w okolicy,
ustalić zarządcę drogi – gminna, miejska, powiatowa, wojewódzka czy też w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad,

Najlepiej w takiej sytuacji zawiadomić policję, która opisze zdarzenie wraz ze wskazaniem lokalizacji i zarządcy drogi w stosownej notatce urzędowej.

Jeżeli  jest to z różnych przyczyn niemożliwe lub znacznie utrudnione, wskazane jest wykonanie we własnym zakresie innych czynności potwierdzających te okoliczności np.: wskazanie świadków zdarzenia, wykonanie dokumentacji fotograficznej.

Jeżeli pojazd wymaga holowania można skorzystać z pomocy PZU POMOC dzwoniąc pod nr 801 102 102.  Eksperci PZU, oprócz odholowania pojazdu mogą pomóc w wykonaniu części dokumentacyjnej.