23.08.2023 r.

Stanowisko ws. publikacji Money.pl z 22 sierpnia 2023 r.

W nawiązaniu do artykułu pt. „Grożą protestem w państwowym gigancie. Ogłosili stan pogotowia i pięć postulatów”, opublikowanego w portalu Money.pl w dniu 22 sierpnia 2023 r., który w pierwotnej wersji nie zawierał stanowiska spółek PZU SA i PZU Życie, przedstawiamy poniżej pełną treść informacji przekazanych autorowi ww. materiału w odpowiedzi na prośbę o odniesienie się do 5 postulatów przedstawionych przez jeden ze związków zawodowych.

PZU SA i PZU Życie SA z zaskoczeniem przyjęły podjętą przez jeden z 13 działających w obu spółkach związków zawodowych próbę przeniesienia do mediów toczącego się dialogu zarządów ze stroną społeczną. Stwierdzenia rozpowszechniane jedynie przez Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Grupy PZU „Jedność” w Opolu, który zrzesza 5,3% pracowników zatrudnionych w obu spółkach, są nieprawdziwe.

1.

Zarzut związku: „brak podwyżek wynagrodzeń w wysokości uwzględniających realną utratę dochodów pracowników”.

Fakty: Oceniając możliwości płacowe, zważając na wypracowywane wyniki w obliczu bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz przy stałym monitoringu wskaźników płacowych względem rynku, w ostatnich latach zarządy PZU SA i PZU Życie SA podjęły szereg działań, między innymi:
  • w 2022 roku przyznały podwyżki dla najlepiej ocenianych pracowników, które objęły blisko połowę pracowników zatrudnionych w obu spółkach;

  • pod koniec 2022 roku wszystkim pracownikom obu spółek wypłaciły dodatkowe świadczenie w wysokości 70% ich miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego;

  • od 1 stycznia 2023 roku podwyższyły wszystkim pracownikom PZU SA i PZU Życie SA wynagrodzenia zasadnicze;

  • w kwietniu 2023 roku wypłaciły wszystkim pracownikom obu spółek nagrodę za wyniki wypracowane w roku 2022, której wysokość stanowiła ponad jednokrotność wynagrodzenia zasadniczego.

Zarządy z własnej inicjatywy przeprowadzają podwyżki wynagrodzeń, uwzględniając za każdym razem również wzrosty wynagrodzeń dla najniżej zarabiających. Działania te każdorazowo są poprzedzane analizą wniosków od związków zawodowych, a także szeregiem spotkań informacyjnych ze stroną społeczną. Każdorazowo zarządy informują wszystkie związki zawodowe, w tym ZZ „Jedność”, o planowanych pracach nad wysokością wypłaty nagród za wyniki oraz możliwości przyznania pracownikom podwyżek wynagrodzenia zasadniczego. Zarządy decyzje podejmują z uwzględnieniem aspektów racjonalnego funkcjonowania spółek.

Co roku, w oparciu o regularnie aktualizowane raporty wynagrodzeń, odbywają się przeglądy wynagrodzeń w spółkach. Ich wyniki prezentowane są stronie społecznej i za każdym razem wykazują, że PZU SA i PZU Życie SA utrzymują rynkowy poziom wynagrodzeń. Zaznaczamy, że polityka wynagradzania w spółkach jest wynikiem ekonomicznych analiz i wiedzy o poziomach wynagrodzeń na rynku.

2.

Zarzuty związku: „brak Regulaminów wynagradzania zasadniczego w Spółkach PZU SA oraz PZU Życie SA od 2013 r., tj. jednego z podstawowych obowiązków pracodawcy określonego w Kodeksie pracy”.
„Brak podstawowego wewnątrzzakładowego dokumentu regulującego relację pracodawca – pracownik w postaci Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, którego w PZU SA oraz PZU Życie SA nie ma od 2013 roku”.
Fakty: Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy w obu spółkach zostały wypowiedziane przez ówczesne zarządy w roku 2012. Nowe ZUZP są aktualnie w końcowej fazie ustaleń. Dynamikę rozmów nadały obecne zarządy PZU SA oraz PZU Życie SA, które uwzględniły postulaty kluczowe dla strony społecznej, w tym m.in. model wzrostu wynagrodzeń powiązany z poziomem inflacji oraz zasady przyznawania corocznych nagród za wyniki. Finalizacja wypracowanych rozwiązań nie jest jednak możliwa z uwagi na nienegocjacyjną postawę prezentowaną przez ZZ „Jedność”, która uniemożliwia przyjęcie korzystnych dla pracowników rozwiązań. Przykładem takiej postawy jest chociażby brak jednoznacznego stanowiska związku w sprawie finalnej, przesłanej w listopadzie 2022 r. wersji ZUZP, która uwzględnia kluczowe postulaty strony społecznej.

Zwracamy uwagę, że dla zagwarantowania stabilności i transparentności zasad wynagradzania, tymczasowo obowiązują wprowadzone przez zarządy “Ogólne zasady wynagradzania pracowników PZU SA” i “Ogólne zasady wynagradzania pracowników PZU Życie SA”. Dokumenty te będą obowiązywać do czasu wynegocjowania wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy, tj. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy lub Regulaminu wynagradzania. Przy czym wprowadzenie rozwiązań docelowych komplikuje brak wspólnego stanowiska 13 działających u pracodawców związków zawodowych. Część organizacji związkowych postuluje przyjęcie ZUZP, część zaś opowiada się za Regulaminem wynagradzania.

3.

Zarzut związku: „Nieprzestrzeganie podstawowych przepisów Kodeksu pracy dotyczących norm czasu pracy”.
Fakty: Zarzuty dotyczące nieprzestrzegania norm czasu pracy są nieprawdziwe. Prawidłowe działania pracodawców w kontekście czasu pracy potwierdziły m.in. wyniki wielokrotnych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w obu spółkach – w tym kontroli inicjowanych przez ZZ „Jedność” – które nie wykazały nieprawidłowości w tym zakresie. Związek Zawodowy „Jedność” był informowany o ich wynikach. Mimo to nie przyjmuje wyników kontroli do wiadomości i powiela zarzuty oddalone przez PIP.

4.

Zarzut związku: „Brak uzgodnienia w formie regulaminu zasad partycypacji pracowników w zyskach przedsiębiorstwa w oparciu o przejrzyste i akceptowalne kryteria dla każdej ze stron”.
Fakty: Wypłata nagrody za wyniki nie wynika z wewnątrzzakładowych regulacji, jednak każdego roku po ogłoszeniu wyników finansowych Grupy PZU, zarządy PZU SA i PZU Życie SA podejmują decyzje o uruchomieniu wypłaty dodatkowego, pieniężnego świadczenia dla pracowników, jakim jest nagroda za wyniki. Zasady i kryteria wypłaty nagrody są uzgadniane corocznie ze stroną społeczną, czego efektem są podpisane porozumienia. Inicjatywa pracodawców co roku spotyka się z aprobatą związków zawodowych, a przede wszystkim z zadowoleniem pracowników.

PZU od lat jest stabilnym pracodawcą, co potwierdza znacznie niższy niż rynkowy wskaźnik odejść z własnej inicjatywy pracowników. Ponadto, PZU jest wielokrotnie doceniany przez instytucje zewnętrzne, np. kolejno w 2021 i 2022 r. zostaliśmy uhonorowani nagrodą Friendly Workplace, a w 2023 r. wyróżniono naszą kulturę organizacyjną budowaną na otwartych relacjach z pracownikami, szacunku i odpowiedzialności prestiżowym certyfikatem „HR Najwyższej Jakości”.
 


Biuro Prasowe PZU
Grupa PZU
rzecznik@pzu.pl