Szczegóły

11 czerwca 2021

PZU współfinansuje budowę największej farmy wiatrowej w Polsce o docelowej mocy 256,9 MW

PZU podpisał umowę finansowania elektrowni wiatrowej Potęgowo. To obecnie największy projekt tego typu w Polsce. Obecnie moc projektu wynosi 219,5 MW. W ramach udzielonego finansowania elektrownia powiększy się o kolejną farmę wiatrową o mocy 37,4 MW. Niedawno największy polski ubezpieczyciel ogłosił zaangażowanie się w dwa inne projekty wiatrowe. Jest to element realizacji Strategii ESG Grupy PZU na lata 2021-2024.

PZU będzie współfinansował budowę największej obecnie elektrowni wiatrowej w Polsce. Największy polski ubezpieczyciel przeznaczy 100 mln złotych na rozbudowę projektu Potęgowo i dołączy do grona banków finansujących inwestycję. Projekt jest realizowany przez spółkę celową, której udziałowcami są Izraelski Fundusz Infrastruktury jako główny organizator i podmiot kontrolujący, Helios Energy Investment, CME Holdings, Allied Infrastructure Ltd.

  Zielone inwestycje Grupy PZU nabierają rozpędu. Projekt elektrowni wiatrowej Potęgowo to kolejny przykład naszego zaangażowania w transformację energetyczną polskiej gospodarki. Konsekwentnie podążamy w kierunku zrównoważonego rozwoju i zgodnie z deklaracjami złożonymi w strategii na najbliższe lata, pracujemy nad kolejnymi projektami związanymi z aktywnością na polu energii odnawialnej – zaznacza prezes PZU, dr hab. Beata Kozłowska-Chyła.

Projekt Potęgowo to inwestycja wiatrowa o bezprecedensowej skali w kraju oparta o wysokiej klasy technologię. Jesteśmy zadowoleni, że nasz udział przyczyni się do instalacji kolejnych 17 turbin wiatrowych, a więc dalszego wzrostu udziału zielonej energii w sieci – dodał Krystian Solawa, dyrektor ds. długu korporacyjnego w Biurze Inwestycji Strukturyzowanych TFI PZU.

Farma wiatrowa Potęgowo zlokalizowana jest w północno-zachodniej części województwa pomorskiego, a także w pobliżu północno-wschodniej granicy województwa zachodniopomorskiego.  Uzyskane finansowanie zostanie wykorzystane na rozbudowę projektu o farmę wiatrową Wieliszewo o mocy 37,4 MW. Łącznie moc elektrowni Potęgowo wyniesie 256,9 MW. Co oznacza, że będzie miała blisko 4% udziału w całkowitej mocy farm wiatrowych zainstalowanych w Polsce. Zakończenie budowy planowane jest na przełomie lat 2022 i 2023. Dzięki rozbudowie uda się ograniczyć emisję CO2 o 87 140 ton rocznie. To blisko tyle, ile dwutlenku węgla emituje rocznie 21 000 samochodów.

To kolejny projekt odnawialnych źródeł energii, w które zaangażowała się Grupa PZU. Niedawno TFI PZU zapewniło finansowanie w kwocie 50 mln złotych dla farm wiatrowych w Grajewie i Mławie. Zgodnie z przyjętą na początku roku strategią Grupy PZU, w horyzoncie do 2024 roku największy polski ubezpieczyciel zakłada znaczne zwiększenia zaangażowania w inwestycje wspierające transformację klimatyczno-energetyczną, w tym właśnie farmy wiatrowe.

Finansowanie projektów OZE to tylko część z zaplanowanych działań z obszaru ESG. Grupa PZU do 2024 roku planuje stać się neutralna klimatycznie, czyli będzie zużywać mniej energii i czerpać ją w pełni z OZE, redukując odpowiednio pozostałe emisje własne, a tam gdzie będzie to niemożliwe –rekompensować je. Dodatkowo ograniczy przy tym zużycie innych zasobów w bieżącej działalności: wody, papieru, paliw. W dalszej perspektywie, do roku 2030, Grupa PZU chce jeszcze mocniej zmniejszyć własny ślad węglowy (m.in. poprzez systematyczną rozbudowę floty aut hybrydowych i elektrycznych) oraz rozpocząć redukcję emisji w całym w łańcuchu podmiotów współpracujących z największym polskim ubezpieczycielem. Grupa PZU planuje, że do roku 2040 neutralni klimatycznie staną się jej kooperanci i inni partnerzy, a do roku 2050 również klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni.

Załączniki

Potegowo_press_release_eng.pdf

Typ: dokument

Rozmiar 295,0kB

Pobierz plik

Potegowo_1.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 3,7MB

Pobierz plik

Potegowo_2.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 2,1MB

Pobierz plik