– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.
Jak zaznaczył Prezydent RP, bezpieczeństwo militarne i polityczne – to nie wszystko. – Niezwykle ważnym rodzajem bezpieczeństwa dla nas wszystkich jest bezpieczeństwo zdrowotne – podkreślił, dodając, że nie ma wątpliwości, że gdy chorujemy lub choruje ktoś z bliskich, trudno czuć się bezpiecznie.
Mobilna Strefa Zdrowia, którą w piątek Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda otworzyli w Warszawie wkrótce ruszy w Polskę. W wybrane weekendy latem i jesienią 2022 roku Polacy będą mogli przeprowadzić tu bezpłatne specjalistyczne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich.
Wicepremier Jacek Sasin wyraził nadzieję, że Mobilna Strefa Zdrowia odwiedzi nie tylko duże miasta.
– Jeśli przez tę akcję uda nam się podnieść poziom świadomości Polaków, że zdrowy tryb życia to jest coś, co możemy zrobić dla siebie i dla naszego kraju, to będziemy mieć wszyscy satysfakcję – zaznaczył Jacek Sasin.
– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę i charakter, że stają się sprawą, która jednoczy wszystkich – zauważył Minister Zdrowia Adam Niedzielski. – Jednoczy autorytet Pary Prezydenckiej, działania rządu, działanie polskiego biznesu i wszystkich nas, którzy pracują w sektorze medycznym i dbamy bezpośrednio o zdrowie Polaków. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby zdrowie Polaków było wspólną sprawą – dodał.
Mobilna strefa zdrowia
W piątek w południe Para Prezydencka otworzyła przy Pałacu Prezydenckim Mobilną Strefę Zdrowia – chętni mogą tu skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich. Parę Prezydencką oprowadziła po strefie zdrowia m.in. prezes PZU dr hab. Beata Kozłowska-Chyła. Mobilna Strefa Zdrowia działać będzie w Warszawie na parkingu przy Pałacu Prezydenckim (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) przez najbliższe dwa dni: w piątek w godz. 12.30–20.00, w sobotę w godz. 10.00–19.00. Po inauguracji akcji w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę. Na początek do dziewięciu kolejnych miast, w których w wybrane weekendy latem i jesienią 2022 roku Polacy będą mogli przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich.
Dyskusje o zdrowiu
Po uroczystej inauguracji projektu „Zdrowe życie” eksperci uczestniczący w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim spotkali się na dyskusjach panelowych, w których wzięli udział przedstawiciele Grupy PZU.
O trendach schorzeń i zagrożeń, prewencji, narzędziach poprawy sytuacji zdrowotnej, roli lekarza pierwszego kontaktu dyskutowano podczas panelu „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wzięli w niej udział Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, p.o. prezes PZU Zdrowie SA Andrzej Jaworski, Dyrektor Nauki Instytut Matki i Dziecka dr n. med. Tomasz Maciejewski, dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Jak wypracować nawyki zdrowego stylu życia, na co ma wpływ prawidłowe odżywiane się i aktywność fizyczna mówiono podczas panelu „Jak żyć dłużej”. W tej dyskusji wzięli udział: Prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego – dziekan CMKP, członek prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Jarosław Pinkas, Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz–Migas oraz dr Michał Sutkowski ze Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych, członek prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.