Szczegóły

11 kwietnia 2013

Witold Lutosławski pierwszym laureatem nagrody „Wielcy Europejczycy” European Union Youth Orchestra

10 kwietnia br. European Union Youth Orchestra (EUYO), młodzieżowa orkiestra Unii Europejskiej, podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie oficjalnie ogłosiła inaugurację nagrody „Wielcy Europejczycy”. Pierwszym laureatem został znany polski kompozytor Witold Lutosławski. Nagrodę z rąk Bogdana Benczaka, Prezesa Fundacji PZU odebrał potomek kompozytora Marcin Bogusławski.

Na koncercie pod batutą znamienitego dyrygenta Vladimira Ashkenazy'ego można było usłyszeć utwory Lutosławskiego, m.in. „Wariacje Symfoniczne”. Pobyt EUYO w Warszawie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU.

Podczas pobytu European Union Youth Orchestra w Polsce została zainaugurowana nagroda „Wielcy Europejczycy” („Great Europeans”), ustanowiona w celu wyróżnienia oraz podkreślenia dokonań osób, które w swoim prywatnym i zawodowym życiu przyczyniły się do kulturalnego, a przede wszystkim muzycznego rozwoju młodzieży. Z każdego kraju Unii Europejskiej zostanie uhonorowana jedna osoba. Pierwszym wyróżnionym został polski kompozytor Witold Lutosławski (1913 – 1994), którego setna rocznica urodzin jest uroczyście obchodzona w tym roku w Polsce.

“Jesteśmy zaszczyceni mogąc przyznać po raz pierwszy nagrodę EUYO ‘Great Europeans’ Witoldowi Lutosławskiemu’” - powiedział Marshall Marcus, Dyrektor Generalny EUYO. – „W dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek Europa potrzebuje inspirujących autorytetów, takich jak Witold Lutosławski, który był dla nas wszystkich wzorem wielkoduszności oraz wybitnym artystą, pamietającym o kulturalnej edukacji przyszłych pokoleń. Chciałbym również podziękować naszemu partnerowi, Fundacji PZU, dzięki której wsparciu możemy ustanowić tę nagrodę oraz włączyć w nasz projekt młodych muzyków z Polski”.

Międzynarodowa sława Witolda Lutosławskiego pozwoliła mu wywrzeć znaczący wpływ na kształtowanie nowego pokolenia artystów, a jego wsparcie umożliwiło wielu młodym ludziom studiowanie za granicą. Lutosławski pomagał również podopiecznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (organizacji wspierającej wybitnie zdolną młodzież) w rozpoczęciu ich artystycznej kariery. To właśnie na fortepianie podarowanym przez tego kompozytora podopieczni Funduszu grają comiesięczne koncerty na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kontynuując dzieło Lutosławskiego, EUYO podczas pobytu w Warszawie zorganizowało wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, którego partnerem strategicznym jest Fundacja PZU warsztaty dla ich podopiecznych. Dzięki nim młodzi, uzdolnieni muzycy mogli wymienić się doświadczeniami oraz doskonalić umiejętności pod okiem Marshalla Marcusa. Podopieczni Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci obejrzeli także próbie i sam koncert, a po nim wykonali wspólnie z członkami EUYO ćwiczony wcześniej utwór.

“Fundacja PZU koncentruje swoją działalność na wspieraniu rozwoju edukacji i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Dlatego działalność EUYO doskonale wpisuje się w naszą strategię zaangażowania społecznego. Dzięki nawiązanej współpracy możemy wspierać najbardziej utalentowanych młodych muzyków, a także promować polską kulturę oraz upamiętniać wielkich Polaków jak Witold Lutosławski” - powiedział Bogdan Benczak, prezes Fundacji PZU. „Cieszymy się, że młodzi muzycy z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, którego partnerem strategicznym jest PZU, mieli możliwość wymiany doświadczeń z muzykami z innych krajów Unii Europejskiej – dodaje prezes Fundacji PZU”

Celem European Union Youth Orchestra jest integracja najbardziej zdolnych muzyków z Unii Europejskiej ponad kulturowymi, społecznymi, ekonomicznymi czy religijnymi podziałami. Udział w European Union Youth Orchestra nie wiąże się dla jej uczestników z żadnymi kosztami. Organizacja pokrywa wszystkie koszty związane z edukacją młodych ludzi jak i organizacją tras koncertowych (koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia), dzięki czemu młodzi zdolni muzycy nie muszą rezygnować ze swojego rozwoju z przyczyn materialnych. Działalność EUYO możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów.

European Union Youth Orchestra tworzy 119 utalentowanych muzyków w wieku od 16 do 26 lat, pochodzących ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. Ich wiosenna trasa koncertowa obejmie Szwajcarię, Włochy, Polskę i Hiszpanię. Co roku około 4000 młodych muzyków ze wszystkich krajów Unii ubiega się o dołączenie do tej międzynarodowej orkiestry, dającej możliwość koncertowania po całym świecie i nauki pod okiem mistrzów. Od momentu powstania w 1978 roku EUYO występowała pod batutą ponad 40 światowej sławy dyrygentów takich jak Herbert von Karajan, Daniel Barenboim, Leonard Bernstein. Honorowym Przewodniczącym EUYO jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego a jej patronami honorowi są szefowie państw i premierzy wszystkich państw członkowskich UE, na czele z przewodniczącym Komisji Europejskiej.

****

European Union Youth Orchestra

European Union Youth Orchestra od momentu założenia przez jej pierwszego muzycznego Dyrektora Claudio Abbado, rozwinęła się w jedną z bardziej prestiżowych i dynamicznych orkiestr budując most między studentami uniwersytetów muzycznych a światem profesjonalnej muzyki dla prawie 3000 alumnów. Każdego roku około 3 – 4 tysiące młodych muzyków ze wszystkich krajów UE bierze udział w przesłuchaniu będącym przepustką do Orkiestry. EUYO pod przewodnictwem obecnego dyrektora muzycznego Vladimira Ashkenaziego otrzymała wiele pochwał i została ostatnio opisana w New York Times jako „będącą w elicie tego typu instytucji”. Alumni EUYO występują w największych światowych orkiestrach, jak również rozwijają swoją karierę jako soliści, dyrygenci, kompozytorzy i wykładowcy. W ostatnim badaniu alumnów 93% respondentów stwierdziło, że nadal kontynuują karierę profesjonalnych muzyków. Podczas swojej historii EUYO pełniła również rolę kulturalnego ambasadora Unii Europejskiej ukazując talent młodych Europejczyków na całym świecie od Nowego Jorku po Nicosia, od Seoulu po São Paolo, przez Moskwę po Mumbai. W skład patronów EUYO wchodzą głowy państw i rządów z 27 krajów Unii Europejskiej. W 2013, EUYO powitała po raz pierwszy młodego muzyka z Chorwacji odkąd kraj ten przystąpił do Unii 1 Lipca. 

Załączniki

euyo_ashkanazy_orkiestra.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 544,9kB

Pobierz plik

euyo_ashkanazy_orkiestra_ii.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 569,6kB

Pobierz plik

euyo_orkiestra_iii.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 726,5kB

Pobierz plik

euyo_warsztaty.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 607,9kB

Pobierz plik

euyo_warsztaty_ii.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 586,3kB

Pobierz plik

euyo_wreczenie_nagrody.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 546,6kB

Pobierz plik

euyo_wreczenie_nagrody_ii.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 431,6kB

Pobierz plik