Zadbajcie o bezpieczeństwo nad wodą
Gorące dni lipca i sierpnia sprzyjają zagranicznym wypadom nad wodę. W trakcie wyprawy w takie miejsca jak, okolice Morza Śródziemnego czy Wybrzeże Adriatyku, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych najbliższych. Dla większości z nas, ważną częścią urlopu są chwile spędzone w pobliżu kąpielisk. Bardzo ważne, abyśmy wybierali tylko strzeżone plaże z ratownikami. To oni będą mogli odpowiednio zareagować w razie niebezpieczeństwa.
Jeśli za bardzo rozgrzaliśmy się na słońcu, przez wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję i nogi. W ten sposób unikniemy bardzo groźnego w okresie letnim wstrząsu termicznego. Zwracajmy również uwagę na kolory flag widocznych na terenie kąpieliska. Biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona informuje nas o tym, że wchodzenie do wody w danym momencie jest zakazane.
Jeśli nie znamy dokładnej głębokości, starajmy się unikać skoków do wody, zwłaszcza na popularną „główkę”. Bardzo często brawura i chęć zaimponowania znajomym, może nas kosztować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet trwałe kalectwo.
Absolutnie nie powinniśmy wylegiwać się na plaży bez dobrej ochrony przeciwsłonecznej. Zadbajmy, aby w urlopowym ekwipunku znalazły się odpowiednie kremy z filtrem UV dostosowane do naszej karnacji. Na plażę zabierzmy też ze sobą ulubione okrycie głowy, zapasową odzież, najważniejsze dokumenty, klapki czy ręcznik. Nie zapominajmy oczywiście o dużej ilości wody mineralnej.
Osobom, które bardziej aktywnie spędzają swój czas nad morzem czy jeziorem, np. w żaglówce, kajaku, rowerze wodnym, radzimy regularne śledzenie prognozy pogody, tak aby w miarę możliwości uniknąć zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.
Zaplanujcie swój pobyt w górach
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie urlopu dotyczy także tych osób, które wakacje wolą spędzić w górach. Przed każdą wyprawą należy zadbać o dobre buty i odzież, która ochroni nas przed wiatrem i chłodem. Powinniśmy zabrać napoje, czy energetyzujące przekąski np. batoniki. Na wypadek gdybyśmy zgubili się na górskim szlaku, warto mieć ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, dzięki któremu wezwiemy pomoc.
Planując wycieczkę nie zapomnijmy też o spakowaniu kompasu, mapy turystycznej czy regionalnego przewodnika. Pomocne mogą się również okazać informacje pozyskane od mieszkańców, dobrze znających trasę naszej wyprawy.
Nie zapomnijcie o wakacyjnej polisie
Wakacje spędzone w towarzystwie najbliższych nam osób to gwarancja niezapomnianych chwil i wspomnień, do których będziemy wracać na długo po powrocie z urlopu. Pamiętajmy jednak, że w trakcie podróży, mogą nas spotkać liczne zagrożenia, które bardzo szybko pozostawią złe wrażenie po wyprawie.
- Osoby kochające wakacyjne podróże, którym zależy jednocześnie na bezpiecznym wypoczynku, powinny wykupić odpowiednią polisę turystyczną. W ramach ubezpieczenia PZU Wojażer, wszyscy urlopowicze otrzymają kompleksową pomoc i opiekę medyczną, udzielaną zarówno w kraju, jak i za granicą. Polisa zapewnia wizytę u lekarza w miejscowym szpitalu czy przychodni, a nawet transport medyczny. To doskonała propozycja dla osób podróżujących za granicę indywidualnie lub w większej grupie - mówi Anna Staniszewska, kierowni z Biurze Zarządzania Produktami PZU.