Kursy lawinowe skierowane są do wszystkich, którzy wychodzą zimą w góry i chcą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu planowania wypraw, oceny zagrożenia, obsługi sprzętu oraz zasad postępowania w razie wypadku lawinowego. Przez ostatnie cztery lata wzięło w nich udział już ponad pół tysiąca osób.
„PZU od wielu lat angażuje się w programy wpływające na szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym również bezpieczeństwo w górach. Obserwujemy, że każda z kolejnych edycji kursów lawinowych cieszy się coraz większą popularnością. Uczestnicy cenią je za przekazywanie praktycznych umiejętności i porad dotyczących zasad bezpieczeństwa i zachowania się w górach. Coraz więcej osób ma okazję posiąść tą wiedzę, jednak kolejne tragiczne wypadki w Tatrach pokazują, że problem ten pozostaje aktualny. Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewny, że chętnych na uczestnictwo w kursie jeszcze długo nie zabraknie” - mówi Piotr Glen, kierownik zespołu sponsoringu, prewencji i CSR w PZU
Tatry, Karkonosze, Bieszczady a nawet niektóre beskidzkie szczyty to miejsca, w których zimą występuje realne zagrożenie lawinowe. Silny wiatr, ukształtowanie terenu i wiele innych czynników sprawia, że kiedy w jednym miejscu warstwa białego puchu jest bardzo cienka, w innym może się go zgromadzić wystarczająca ilość by stanowić zagrożenie dla turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów. Lawiny zdarzają się zarówno w otwartym terenie wysokogórskim, jak i w bezpiecznych z pozoru niższych partiach porośniętych drzewami.
W sezonie 2012/2013, dzięki współpracy z partnerami akcji, odbędzie się aż 9. kursów na poziomie podstawowym, 2. kursy na poziomie zaawansowanym oraz kurs freeturowy przeznaczony dla osób, które chcą zdobyć lub poszerzyć swoje umiejętności związane z uprawianiem narciarskiej turystyki wysokogórskiej. Podobnie jak w poprzednich latach akcji towarzyszyć będzie szeroko zakrojona kampania informacyjna, której celem jest promocja wiedzy na temat zagrożeń związanych z uprawianiem zimowej turystyki górskiej czy freeride’u.
Kursy lawinowe nie są ekskluzywnymi wydarzeniami zarezerwowanymi dla ratowników i przewodników górskich. Ich ceny są przystępne, a program dostosowany do wymogów i oczekiwań miłośników aktywności zimowych.
Więcej informacji, terminy kursów oraz zapisy na www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.
O czym pamiętać przed wyjściem w góry – radzi Jan Krzysztof – naczelnik TOPR
Przyczyną większości wypadków lawinowych jest uruchomienie lawiny przez ludzi. Pamiętaj, że pokrywa śniegu podlega naprężeniom, jest delikatna, a nawet mała lawina może być śmiertelna - 100m3 śniegu waży ok. 25 ton!
Planując wycieczkę odpowiedz sobie na następujące pytania:
Pamiętaj o czynnikach lawinotwórczych:
W trakcie wycieczki w góry:
Jeśli jesteś ofiarą lawiny:
Jeśli zauważyłeś lawinę:
zajecia_teoretyczne_prowadzne_przez_naczelnika_topr_jana_krzysztofa_fot._tomek_gola.jpg
Typ: zdjęcie
Rozmiar 170,4kB