Szczegóły

27 kwietnia 2022

Pomoc PZU dla Ukraińców warta ponad 12 mln zł

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Grupa PZU aktywnie działa na rzecz pomocy obywatelom zaatakowanego sąsiada. Spółki PZU SA i PZU Życie SA przeznaczyły na rzeczową i finansową pomoc dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju już 4,5 mln zł. Od 28 lutego do 24 kwietnia br. PZU wystawiał także dla pojazdów ukraińskich uchodźców 30-dniowe polisy OC granicznego, przejmując na siebie koszt składek w łącznej wysokości ponad 7,5 mln zł. Całkowity rozmiar pomocy Grupy PZU dla Ukraińców przekroczył tym samym 12 mln zł.

PZU zainicjował bezprecedensową akcję dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybywali do Polski samochodami zarejestrowanymi w ich kraju, a nie mieli wykupionego wcześniej u siebie ubezpieczenia Zielonej Karty. Konsekwencje finansowe braku obowiązkowego OC, gdyby uchodźca spowodował wypadek w Polsce, byłyby dla niego wielkim obciążeniem. Od 28 lutego do 24 kwietnia br. PZU udostępniał Ukraińcom 30-dniowe polisy OC granicznego, za które nie musieli płacić. Koszt składek za te polisy poniosła spółka PZU Pomoc. Polisy były dostępne u agentów PZU dyżurujących na przejściach granicznych w Medyce, Korczowej, Budomierzu, Krościenku na Podkarpaciu oraz w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem i Dołhobyczowie na Lubelszczyźnie, a także pod nr telefonu 22 505 15 63 (infolinia obsługiwana jest w języku polskim i ukraińskim) oraz we wszystkich oddziałach i biurach agentów PZU. W trakcie całej akcji PZU wystawił ponad 54 000 takich polis OC granicznego, a koszt sfinansowanych składek wyniósł ponad 7,5 mln zł.

Istotą działalności PZU jest dbanie o życie, zdrowie i bezpieczeństwo, czyli o wartości fundamentalne, którym wojna zagraża najbardziej. Dlatego solidarnie i szeroko włączyliśmy się w ogólnonarodową akcję wsparcia dla obywateli Ukrainy. To naturalna rzecz dla PZU jako firmy wrażliwej społecznie. Dziś staramy się nieść pomoc w formie jak najbardziej praktycznej i użytecznej dla uchodźców – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU. Od 28 stycznia br. w centrali PZU działa sztab kryzysowy, który monitoruje na bieżąco sytuację i podejmuje decyzje dotyczące spółek i pracowników PZU Ukraina oraz pomocy dla uchodźców. Działania są wdrażane systemowo w różnych obszarach – od zapewnienia obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych tym, którzy wjeżdżając do Polski ich nie posiadają, przez pomoc medyczną, rzeczową i finansową, aż po zapewnienie aktywności sportowych dzieciom z Ukrainy.

PZU pomaga ok. 800 pracownikom swoich spółek na Ukrainie i ich rodzinom. - Zadbanie o ukraińskich pracowników PZU jest dla nas sprawą pierwszorzędną. Wielu z nich pozostało na miejscu, by walczyć o swój kraj. Dlatego pomagamy tym osobom, które mogły i chciały wyjechać do Polski, a przede wszystkim ich rodzinom. Aktualnie do naszego kraju dotarło już prawie 130 osób, w tym ponad 40 dzieci. Są one pod opieką PZU. Zapewniamy im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów, środki niezbędne do życia. Przygotowujemy też dla nich plan aktywizacji zawodowej – mówi prezes PZU. W czasie prawosławnej Wielkanocy odwiedziliśmy wszystkich pracowników PZU Ukraina i ich bliskich, ulokowanych w mieszkaniach lub hotelach w Warszawie, Puławach i Ciechocinku, przekazując im kosze ze świątecznymi słodkościami.

Wszyscy uchodźcy ukraińscy mogą skorzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, badań oraz konsultacji specjalistycznych w ponad 50 placówkach medycznych PZU Zdrowie, które świadczą usługi w ramach NFZ. Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., czyli od daty wybuchu wojny. Lekarze PZU Zdrowie udzielali również pomocy w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej w województwie lubelskim. Oddelegowani medycy pełnili dyżury w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Tomaszowie Lubelskim, dokąd trafiają uchodźcy z Ukrainy potrzebujący opieki medycznej. Byli obecni także w obsługiwanych przez szpital punktach recepcyjnych w Tomaszowie i Lubyczy Królewskiej.

Ustawiliśmy mobilny punkt medyczny na przejściu granicznym w  Medyce. Obywatele Ukrainy otrzymują nim od pracowników z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego niezbędną całodobową pomoc medyczną. Uruchomiony kilka dni temu drugi mobilny punkt został ustawiony przy dworcu kolejowym w Przemyślu, w miejscu strategicznym dla przyjęcia transportów specjalnych z Odessy, Kijowa i Lwowa.

Grupa PZU jest także operatorem stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (800 137 200). Zapewnia ona przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy dostęp do profesjonalnej pomocy konsultantów i lekarzy poza godzinami pracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej: w nocy, w weekendy i święta. Jest obsługiwana m.in. w języku ukraińskim (gov.pl/tpk).
PZU zakupił również dla uchodźców i dostarczył do punktów na granicy 15 000 naładowanych powerbanków. To potrzebne urządzenia, gdyż przybywający do Polski Ukraińcy nie zawsze mają gdzie naładować telefony w tymczasowych miejscach noclegu, a utrzymanie stałego kontaktu z bliskimi pozostałymi na Ukrainie jest dla nich sprawą kluczową.

Grupa PZU nabyła i przekazała też dla uchodźców ukraińskich przebywających w Przemyślu 500 zestawów koców i poduszek, 1000 kompletów pościeli, szczoteczki i pasty do zębów, klapki kąpielowe oraz 4 pralko-suszarki. Na Lubelszczyźnie do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie trafiło 500 zestawów pościeli i materacy, a 200 do Urzędu Miasta Hrubieszów.  Dodatkowo przekazaliśmy  po 2000 sztuk koców termicznych do Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Gminy Miejskiej Hrubieszów. Rzeczy pierwszej potrzeby, takie jak bielizna, pidżamy, klapki, koce, pościel czy kubki termiczne dostarczyliśmy również do Domu Pomocy Społecznej im. św. Siostry Faustyny w Krasnobrodzie. Ponadto PZU Zdrowie przekazało do bazy odbiorczej w Lublinie materiały chirurgiczne do operacji i opatrywania rannych, które trafiły do ukraińskiego szpitala miejskiego w Równem koło Łucka.

Fundacja PZU utworzyła także specjalne konto 98 1020 1026 0000 1202 0509 5643, na które do odwołania można dokonywać wpłat na rzecz uchodźców, w tytule przelewu wpisując Dla Ukraińców. Rzeczy potrzebne uchodźcom, takie jak kubki termiczne, termosy, jednorazowe talerze na zupy i kubki, koce termiczne itp., są także przedmiotem zbiórek pracowniczych w PZU. Łącznie dla uchodźców z Ukrainy nasi pracownicy zebrali i przekazali już ponad 100 pudeł z darami. Udało się w ten sposób wesprzeć Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA i dotrzeć z pomocą m. in. do osieroconych dzieci w ukraińskich domach dziecka w Worochcie i Jaremczu. Ponadto 62 pracowników PZU zgłosiło łącznie 70 inicjatyw wolontariackich, poprzez które chcą przeprowadzić autorskie akcje pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę na Ukrainie. 62 wnioski dotyczyły chęci skorzystania z dofinansowania w kwocie maks. 5000 zł, a w przypadku 8 inicjatyw wnioskowano jedynie o wsparcie merytoryczne lub organizacyjne. Fundacja PZU zwraca też koszty paliwa blisko 30 pracownikom pomagającym i działającym w ramach wolontariatu pracowniczego PZU.

Wykorzystując kontakty naszych pracowników na Ukrainie, PZU włączył się w akcję pod patronatem małżonki polskiego ambasadora w Kijowie Moniki Kapy-Cichockiej, w którą zaangażowany jest też PKO BP i jego ukraiński Kredobank. Dzięki zorganizowaniu i sfinansowaniu transportów udało się przywieźć do Polski co najmniej 150 osób z Ukrainy, głównie samotnych matek z dziećmi oraz sierot, m.in. z prowadzonego przez dominikanów ośrodka w Fastowie niedaleko Kijowa.

Nasza pomoc to nie tyko wsparcie rzeczowe i finansowe. Grupa PZU stara się w tych trudnych czasach zapewnić dzieciom z Ukrainy namiastkę normalności. Treningi dla dzieci z Ukrainy organizowane są przez Akademię ZKS Olimpię Elbląg przy wsparciu Dobrej Drużyny PZU, która ufundowała stroje oraz obuwie piłkarskie. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę, a część dzieci dołączyła do zajęć akademii. Z kolei treningi pływackie w ramach Dobrej Drużyny PZU zapewnia zawodnikom ukraińskim UKS Feniks Dębica.

Załączniki

Wielkanoc.jpeg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 521,0kB

Pobierz plik

wolontariusze_3.jpeg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 375,1kB

Pobierz plik

wolontariusze.jpeg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 287,1kB

Pobierz plik

Punkt_medyczny.JPG

Typ: zdjęcie

Rozmiar 77,7kB

Pobierz plik

Fundacja_PZU_zbiorka_Centrala.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 125,3kB

Pobierz plik

Agenci_na_przejsciach_granicznych_1.JPG

Typ: zdjęcie

Rozmiar 324,3kB

Pobierz plik

Dary_Ukraina_3.JPG

Typ: zdjęcie

Rozmiar 1,5MB

Pobierz plik

Dary_Ukraina_2.JPG

Typ: zdjęcie

Rozmiar 1,8MB

Pobierz plik

Fundacja_PZU_wolontariat.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 173,3kB

Pobierz plik

powerbanki.jpeg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 272,4kB

Pobierz plik

wolontariusze_1.jpeg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 278,3kB

Pobierz plik

trening.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 826,3kB

Pobierz plik