Szczegóły

28 lutego 2023

Marcin Oleksy pierwszym Polakiem z The FIFA Puskás Award!

Marcin Oleksy strzelcem najpiękniejszej bramki 2022 roku! Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał nominację do nagrody FIFA, dostał się do ścisłej trójki plebiscytu i wygrał nagrodę Puskása! W finale konkursu pokonał Dimitriego Payeta i Richarlisona, a podczas gali w Paryżu odebrał statuetkę na oczach takich gwiazd światowego futbolu jak Messi, Benzema czy Mbappe. Ampfutbolista dołączył do elitarnego grona najlepszych piłkarzy świata. PZU, dumny partner strategiczny Amp Futbol Polska, gratuluje historycznego sukcesu i zachęca do śledzenia kolejnego sezonu rozgrywek PZU Amp Futbol Ekstraklasy, podczas których padają najpiękniejsze gole.

To historia na niejeden scenariusz filmowy! Bramka, strzelona nożycami przez Marcina Oleksego w listopadzie  podczas rozgrywek PZU Amp Futbol Ekstraklasy, w meczu Warty Poznań ze Stalą Rzeszów, była najpiękniejszą w 2022 roku. W dodatku najpiękniejszą na całym świecie. Piłkarz ampfutbolowej reprezentacji i zawodnik Warty Poznań jest pierwszym Polakiem, który zdobył prestiżową nagrodę im. Ferenca Puskása, przyznawaną przez FIFĘ od 2009 roku. Wręczenie nagrody The FIFA Puskás Award odbyło się 27 lutego podczas Gali FIFA w Paryżu. W ceremonii uczestniczyli najlepsi piłkarze z całego świata, a wśród nich błyszczał polski zawodnik.

- Nagroda była bardzo ciężka. Jak praca moja i całego zespołu. Dziękuję wszystkim - powiedział Marcin Oleksy po gali FIFA. - Ciężko ubrać w słowa to, co teraz czuję. Pamiętam moje wejście do ampfutbolu, kiedy powiedziałem, że zrobię coś fajnego. Ale nie wyobrażałem sobie w ogóle, że zrobię coś tak wielkiego. Myślę, że to wyjdzie nam wszystkim na dobre, także rozwiniemy ampfutbol. To idzie w dobrą stronę. Szersze media zaglądają do nas, rzesza kibiców nam się powiększy i będzie więcej okazji, żeby każdy pojawił się na tej gali. Praca, praca, praca – dodał ampfutbolista.

W styczniu, gdy pierwszy raz w gronie 11 strzelców wyróżnionych w kategorii FIFA Puskás Award znalazł się reprezentant Polski, wszystkie oczy zwróciły się na nieznanego szerszej publiczności ampfutbolistę Marcina Oleksego. Poza Polakiem w plebiscycie nominowali byli: Mario Balotelli, Amandine Henry, Theo Hernandez, Alou Kuol, Kylian Mbappe, Francisco Gonzalez Metilli, Salma Paralluelo, Dimitri Payet, Richarlison i Alessia Russo. Razem z naszym zawodnikiem do ścisłej trójki zawodników z największą liczbą głosów kibiców weszli Payet i Richarlison. Polak pokonał rywali w finale konkursu, a o przyznaniu nagrody Marcinowi Oleksemu zadecydowała kapituła FIFY.

Marcin Oleksy znalazł się w drugim etapie konkursu dzięki głosowaniu, do którego aktywnie zachęcało stowarzyszenie Amp Futbol Polska, jego partner strategiczny - PZU, a także przedstawiciele oraz ambasadorzy piłki nożnej w Polsce. Polacy zjednoczyli się we wspólnym działaniu i pokazali, że jako kibice są niezawodni. Dzięki nim możemy teraz wspólnie celebrować ten historyczny sukces,  na który wpływ miał również każdy oddany głos.

- Jesteśmy niezwykle dumni ze zwycięstwa Marcina Oleksego w FIFA Puskás Award. Już sama nominacja w tak prestiżowym konkursie bardzo nas ucieszyła. Jednak powodem do wielkiej dumy jest historyczna wygrana Marcina. Zawodnik sponsorowanej przez nas ligi ampfutbolu jest pierwszym Polakiem, którego bramka została uznana za najpiękniejszą na świecie. To nie lada wyczyn, bo konkurencja była ogromna, a w głosowaniu brali udział kibice na całym świecie. Serdecznie gratuluję Marcinowi tej wygranej i dołączenia do piłkarskiej elity. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy, a kibiców zapraszam na kolejny sezon PZU Amp Futbol Ekstraklasy, w której – jak pokazuje plebiscyt FIFY - padają najpiękniejsze bramki – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Ranga konkursu była bardzo wysoka. The FIFA Puskás Award zdobywali do tej pory tacy wybitni piłkarze jak np. Christiano Ronaldo, Neymar, Olivier Giroud czy Zlatan Ibrahimović. Polak udowodnił, że obok w pełni sprawnych topowych gwiazd futbolu, w gronie zwycięzców mogą znaleźć się także osoby z niepełnosprawnością. Jest to na pewno przełomowy moment w historii nie tylko ampfutbolu, lecz także całej piłki nożnej. Nagroda Oleksego dowodzi, że sport jest poza wszelkimi barierami.

- Kiedy PZU rozpoczynał współpracę ze stowarzyszeniem Amp Futbol Polska, ta odmiana piłki nożnej była w Polsce prawie nieznana.  Docenialiśmy zaangażowanie zawodników na boisku i wierzyliśmy, że objęcie sponsoringiem tych projektów przyniesie wiele dobrego. Zainteresowanie ampfutbolem stale rośnie, a za sprawą sukcesu Marcina i zaangażowanych sponsorów będzie jeszcze większe - zaznaczyła Sylwia Matusiak, członek zarządu PZU Życie, nadzorująca sponsoring, marketing i prewencję w Grupie.

Marcin Oleksy stracił nogę w 2010 roku. Jego przygoda z ampfutbolem rozpoczęła się w 2019 roku. Jest zawodnikiem ampfutbolowej Warty Poznań oraz piłkarzem Reprezentacji Polski. Już w 2021 roku został okrzyknięty odkryciem sezonu PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Był także jednym z kluczowych zawodników reprezentacji Polski na zeszłorocznym mundialu w Turcji. Od teraz jest również pierwszym polskim laureatem nagrody Puskása.

Tegoroczna PZU Amp Futbol Ekstraklasa rozpocznie się już 18 marca. Uczestniczyć w niej będzie siedem drużyn: Wisła Kraków, TS Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała, Legia Warszawa, Nowe Technologie Różyca, Warta Poznań, Stal Rzeszów oraz debiutujący w tym sezonie Śląsk Wrocław. Rozgrywki zostaną przeprowadzone z zupełnie nowej formule. Najpierw każda z drużyn w dwóch pierwszych turniejach zagra łącznie sześć spotkań – po jednym z każdym rywalem. Po nich tabela PZU Amp Futbol Ekstraklasy zostanie podzielona na dwie grupy: czołowa trójka w dalszej części będzie rywalizowała o mistrzostwo Polski, a pozostałe cztery zespoły powalczą o miejsca 4-7. Pierwszy turniej odbędzie się 18-19 marca w Poznaniu. Następne rozgrywki zaplanowano w Warszawie (22-23 kwietnia), Rzeszowie (13-14 maja), Wrocławiu (1-2 lipca), Krakowie (2-3 września) oraz Bielsku-Białej (14-15 października). O obronę tytułu będzie walczyła Wisła Kraków.

 

PZU jest partnerem strategicznym Amp Futbol Polska od 2021 roku. Odpowiedzialny społecznie największy polski ubezpieczyciel jest sponsorem tytularnym PZU Amp Futbol Ekstraklasy, zrzeszającą już aktualnie siedem klubów oraz projektu PZU Futbol Plus, rozwijającego akademie dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności w całej Polsce. Wspiera także Reprezentację Polski Amp Futbol oraz młodych zawodników z Junior Amp Futbol, którzy biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych zgrupowaniach dla młodych piłkarzy z jedną nogą, lub ręką.