Szczegóły

05 grudnia 2012

Pomarańczarka odzyskała dawny blask

Od 5 grudnia, po trwającej ponad rok konserwacji, słynna Pomarańczarka Aleksandra Gierymskiego z ok. 1881 roku będzie ponownie prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie. Odzyskanie i renowację zrabowanego ponad 60 lat temu obrazu sfinansowała Fundacja PZU.

Żydówka z pomarańczami, zwana też Pomarańczarką, to jedno z największych arcydzieł malarstwa polskiego. Obraz został zrabowany prawdopodobnie w 1944 roku, po upadku Powstania Warszawskiego i do 2010 roku, kiedy to pojawił się na rynku antykwarycznym w północnych Niemczech, uchodził za zaginiony. Do Muzeum Narodowego w Warszawie Pomarańczarka powróciła 15 lipca 2011 roku dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszty związane z odzyskaniem obrazu oraz koszty konserwacji pokrył PZU.

- PZU będąc największą polską firmą ubezpieczeniową, nazywaną niekiedy narodowym ubezpieczycielem od wielu lat angażuje się w działania z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. To dla mnie ogromna satysfakcja, ze dzięki wsparciu PZU wybitne polskie dzieło jakim jest Pomarańczarka trafiło na należne mu miejsce – powiedział Andrzej Klesyk, prezes Zarządu PZU SA. – Konserwacja obrazu, również sfinansowana przez PZU trwała ponad rok, ale dzięki specjalistom z Muzeum Narodowego w Warszawie efekt prac jest znakomity. Teraz każdy może się o tym przekonać osobiście.

Załączniki

pomaranczarka_a_gierymski_jpg.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 4,8MB

Pobierz plik

pomaranczarka1.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 256,8kB

Pobierz plik

pomaranczarka2.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 160,5kB

Pobierz plik

pomaranczarka3.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 167,6kB

Pobierz plik

pomaranczarka4.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 245,1kB

Pobierz plik

pomaranczarka5.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 196,5kB

Pobierz plik