Szczegóły

01 sierpnia 2022

PZU upamiętnia 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Największy polski ubezpieczyciel i mecenas Muzeum Powstania Warszawskiego każdego roku angażuje się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. To wyraz aktywnego uczestnictwa PZU w budowaniu narodowej tożsamości. Pamięć o historii bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju jest niezwykle ważna, dlatego PZU zaprasza dziś do wspólnego śpiewania powstańczych utworów z Ferajną z Hoovera na skwerze przed PZU Park oraz na placu Piłsudskiego, gdzie po dwuletniej przerwie ponownie zabrzmią (nie)zakazane piosenki.

Zapraszamy dziś na koncert plenerowy, który odbędzie się na skwerze przed PZU Park. O godz. 14:30  przy Rondzie Daszyńskiego 4 zagra znana warszawiakom Ferajna z Hoovera. Podczas wydarzenia wraz z zespołem będzie można zaśpiewać pieśni powstańcze.  Poprzez wspólną aktywność upamiętniającą ważne wydarzenia historyczne, uczestniczymy w budowaniu obywatelskiej wspólnoty.

Wspólne śpiewanie przed PZU Park to tylko jedno z wydarzeń, w które zaangażowany jest PZU. Jako mecenas Muzeum Powstania Warszawskiego, wspiera on także organizowane przez nie wydarzenia i zaprasza do udziału w oficjalnych obchodach 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym roku rozpoczęły się one 19 lipca premierą książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”, przeznaczonej dla osób, które chciałyby dowiedzieć się, co dokładnie działo się w stolicy przez 63 powstańcze dni. W tym roku, w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny, słowa „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” skłaniają do dodatkowej refleksji. Wypowiedział je w Warszawie 1 września 1944 roku wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski i po latach stały się mottem przewodnim dla zwiedzających główną wystawę Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Kolejnym punktem tegorocznych obchodów był koncert zespołu Kwiat Jabłoni. Wydarzenie w Parku Wolności połączono z premierą płyty „Wolne serca”. Artyści do współpracy przy niej zaprosili: Natalię Kukulską, Sanah, Kasię Lins, Natalię Grosiak, Jucho, Miuosha, Igo i Kubę Kawalca.

Główne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano jednak na poniedziałek 1 sierpnia. Tego dnia przeprowadzona zostanie akcja społeczna „Wolność łączy”, poświęcona przekazywaniu wiedzy o znaku Polski Walczącej i miejscach pamięci Powstania Warszawskiego.

Stałym punktem  upamiętniania pamięci o bohaterach sierpnia 1944  jest także wspólne śpiewanie piosenek  powstańczych. Po dwóch latach pandemii przyciągające rzesze warszawiaków wydarzenie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” ponownie odbędzie się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na godz. 20:30,wstęp jest wolny. PZU będzie obecne na placu ze swoimi stoiskami i drobnymi upominkami.

Po koncercie, o północy, odbędzie się uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego, w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy. Spektakl będzie można oglądać w dniach 3-6 sierpnia w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warto wziąć udział także w późniejszych wydarzeniach: 5 sierpnia odbędzie się m.in. Marsz Pamięci, czyli uroczyste przejście upamiętniające mieszkańców stolicy poległych podczas Powstania Warszawskiego, a 6 sierpnia gra plenerowa dla rodzin z dziećmi oraz przejazd rowerowy.

Więcej informacji o planowanych obchodach dostępne jest na stronie: 1944.pl.