Szczegóły

12 lipca 2013

PZU sygnatariuszem Karty Różnorodności

PZU podpisał Kartę Różnorodności, dołączając do grona firm, które wspierają oraz promują równe traktowanie pracowników. Angażując się w tę inicjatywę PZU pokazuje, że jego celem jest zapewnienie jak najlepszego środowiska pracy.

Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa promowana przez Komisję Europejską, a w Polsce koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. PZU podpisując Kartę zobowiązuje się do prowadzenia polityki równego traktowania pracowników, zarządzania różnorodnością, a także aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy.

„PZU to największa firma ubezpieczeniowa w tej części Europy. W ponad 400 placówkach w całym kraju zatrudniamy 11 tys. osób. To duże wzywanie w zarządzaniu różnorodnością, które wspierają nasze jasno określone procedury rekrutacji i przejrzysty system ocen” – mówi Olga Zarachowicz, Dyrektor Zarządzający ds. HR w Grupie PZU. „Gwarantujemy naszym pracownikom równe traktowanie bez względu na wiek, płeć czy status rodzinny. Pomaga w tym również nasza kultura korporacyjna, która wspiera zachowanie właściwych proporcji między pracą a życiem osobistym” – dodaje Zarachowicz.

W PZU funkcjonuje system WOW (Wyniki-Ocena-Wartości), który obejmuje m.in. przejrzyste oceny roczne zatrudnionych. W ramach systemu wprowadzono także program rozwoju kompetencji pracowników. Otrzymują oni Roczny Plan Rozwoju oraz szereg szkoleń dobranych specjalnie do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, że ponad 45% rekrutacji zamykanych jest wewnętrznie, praca w Grupie PZU wiąże się ze stabilnością zatrudnienia oraz dużymi możliwościami rozwoju.

Wprowadzone w Grupie PZU działania compliance oraz procedura antymobbingowa służą przeciwdziałaniu dyskryminacji w strukturach firmy. W tym celu prowadzone są również cykliczne badania zaangażowania pracowników, realizowane przez zewnętrzne podmioty oraz takie inicjatywy jak Dni Pracownika, które pozwalają zarządzającym zdobyć jeszcze więcej cennych informacji zwrotnych od zatrudnionych. Dni Pracownika to spotkania zorganizowane w ponad 30 jednostkach PZU skupiających prawie 8 tys. pracowników, których celem było bezpośrednie spotkanie się pracowników z pionem HR i zbieranie ich opinii dotyczących wdrażanych w organizacji zmian.

Karta Różnorodności (ang. Diversity Charter) to powstała w 2004 roku międzynarodowa inicjatywa, skupiająca obecnie w Europie prawie 6 tysięcy pracodawców. Inauguracja polskiej wersji Karty Różnorodności odbyła się w lutym 2012 roku. Treść Karty powstała na podstawie m.in. konsultacji z przedstawicielami organizacji reprezentujących interesy różnych grup społecznych narażonych na dyskryminację. Od tej pory do inicjatywy w Polsce przystąpiło 75 firm.

Sygnatariusze Karty Różnorodności w Polsce są zobowiązani do budowania kultury organizacyjnej, opartej na szacunku dla różnorodności oraz do wprowadzenia zasad równego traktowania zatrudnionych. Firmy zrzeszone w inicjatywie przeciwdziałają również dyskryminacji i mobbingowi poprzez cykliczny monitoring i edukację. Co więcej, zrzeszeni pracodawcy promują Kartę Różnorodności w Polsce, poprzez dzielenie się z innymi swoimi dobrymi praktykami w tym zakresie. 

Patronat honorowy nad Kartą Różnorodności w Polsce objęła prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Minister Agnieszka Kozłowska–Rajewicz, Pełnomocnik Rządu Do Spraw Równego Traktowania.

Więcej informacji na stronie www.kartaroznorodnosci.pl 

Załączniki

karta_roznorodnosci_logo.jpg

Typ: zdjęcie

Rozmiar 181,7kB

Pobierz plik

tekst_karta_roznorodnosci_polska.pdf

Typ: zdjęcie

Rozmiar 58,4kB

Pobierz plik