Biuro prasowe

PZU Życie Mecenasem Kultury Krakowa

powrót do listy
15.10.2009

Już po raz trzeci w historii Grupa PZU została wyróżniona zaszczytnym tytułem Mecenasa Kultury Krakowa.  Nagrodę co roku przyznaje Prezydent Miasta w uznaniu zasług na rzecz rozwoju krakowskiej kultury. W tym roku PZU Życie otrzymał brązową statuetkę Mecenasa Kultury Krakowa. 

To już XIII edycja konkursu, którego ideą jest wspieranie rozwoju współpracy środowisk gospodarczych z krakowskimi twórcami i instytucjami kultury. Do konkursu zgłosiło się 49 podmiotów. Tym razem statuetki Mecenasa Kultury Krakowa wręczone zostały 5 laureatom. W honorowym gronie znalazł się również PZU Życie. Firmę nagrodzono brązową statuetką Mecenasa Kultury Krakowa w kategorii Sponsor za kontynuację Mecenatu nad Pałacem Biskupa Erazma Ciołka, Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, wspieranie obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego oraz Villi Decjusza. To już trzeci tytuł Mecenasa Kultury Krakowa, jaki otrzymała Grupa PZU. W 2004 r. nagrodę przyznano PZU SA za ciągłość mecenatu nad Filharmonią Krakowską. Wcześniej spółka została Mecenasem Kultury Krakowa w 2001 roku.

Tytuły Mecenasa Kultury Krakowa przyznaje corocznie Prezydent Miasta Krakowa na wniosek komisji zwanej Bractwem Mecenatu Kultury Krakowa. Do Bractwa  należą przedstawiciele organizacji samorządu gospodarczego, środowisk i stowarzyszeń twórczych, środowisk specjalizujących się w działaniach na rzecz ochrony zabytków, reprezentant laureatów konkursu z lat ubiegłych oraz przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Krakowa. Laureaci nagradzani są w 4 równorzędnych kategoriach: Donatora, Sponsora, Za działania na rzecz ochrony zabytków oraz Patrona Medialnego.

Tytuł przyznawany jest zawsze za ubiegły rok kalendarzowy. Laureaci otrzymują nagrody w postaci statuetek autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego oraz dyplomy zaprojektowane przez Adama Miratyńskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.