Szczegóły

27 października 2010

PZU w obronie mniejszościowych akcjonariuszy

Grupa PZU będzie aktywnym inwestorem na rynku kapitałowym, walczącym o przestrzeganie prawa oraz zasad ładu korporacyjnego. Grupa PZU jest zaniepokojona sytuacją, w której notowana na giełdzie spółka Dębica S.A. nie wykonuje niezaskarżalnego, prawomocnego postanowienia Sądu.

Podmioty z Grupy PZU wystąpiły do sądu w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących stosowania w spółce Dębica S.A. praktyk, które mogą mieć wpływ na jej wyniki finansowe.

W szczególności mniejszościowi akcjonariusze Dębicy są zaniepokojeni różnicami w marżach generowanych przez tę spółkę na sprzedaży swoich produktów do spółek z Grupy Goodyear i odbiorców zewnętrznych. Dębica większość swojej produkcji sprzedaje poprzez spółki powiązane z Grupą Goodyear. Marże spółki na sprzedaży w ramach grupy w ostatnich latach wynosiły od 8 do 14%, zaś przy sprzedaży do podmiotów niepowiązanych było to nie mniej niż 23%.

Podmioty z Grupy PZU wystąpiły do Zarządu Dębicy z wnioskiem o udzielenie informacji, które pozwoliłyby wyjaśnić powyższe wątpliwości. Brak reakcji ze strony Zarządu Dębicy, skłonił Fundusze Inwestycyjne PZU, posiadające akcje Dębicy, do złożenia wniosku o zabezpieczenie dowodów. W dniu 14 lipca 2010 zapadło postanowienie sądu, na mocy którego Dębica została zobowiązana do złożenia w Sądzie do dnia 2 sierpnia 2010 roku pełnej dokumentacji dotyczącej cen transferowych między Dębica S.A. a 50 podmiotami z Grupy Goodyear. Do dziś, Dębica nie wykonała postanowienia Sądu.

„Chcemy być aktywnym inwestorem na rynku kapitałowym. Takim, który dba nie tylko o zyski, ale także o transparentność w przepływach pieniężnych i zasady ładu korporacyjnego. PZU zamierza stać na straży interesów mniejszościowych akcjonariuszy – mówi Piotr Góralewski Prezes Zarządu PZU Asset Management. „Sytuacja w Dębicy jest przykładem braku transparentności, który nie powinien mieć miejsca. Przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego wszędzie tam, gdzie inwestujemy, to kwestia, której przyglądamy się szczególnie uważnie. Wszelkie przykłady łamania tych zasad będą przez nas badane i piętnowane. Sprawa naszych działań podjętych względem Dębicy SA niech będzie tego przykładem – dodaje Piotr Góralewski.

Podmioty z Grupy PZU żądają m.in., aby niezależny rewident sprawdził, czy Goodyear stosuje ceny transferowe kosztem polskiej spółki i jej pozostałych akcjonariuszy. Podjęte działania są konsekwencją sporu mniejszościowych akcjonariuszy z Goodyear’em, który rozpoczął się w 2007 roku. W lutym 2008 roku firmy z Grupy PZU zawarły z Goodyear porozumienie, które w kluczowej dla mniejszościowych akcjonariuszy części nie zostało wykonane. Między innymi nie ogłoszono wezwania na wszystkie akcje Dębicy po godziwej cenie oraz nie wypłacono dywidendy w wysokości odpowiadającej ustaleniom zawartym w umowie stron.

Działania spółek Grupy Goodyear skłoniły podmioty z Grupy PZU do złożenia w styczniu 2010 roku wniosku o wszczęcie postępowania przed Sądem Arbitrażowym działającym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu (International Chamber of Commerce). Podmioty z Grupy PZU rozważają również podjęcie innych dopuszczalnych prawem działań w celu ochrony interesów mniejszościowych akcjonariuszy, w tym złożenie pozwu zbiorowego.

Jeśli okaże się, iż w spółce Dębica stosowano niedopuszczalne praktyki związane z cenami transferowymi, Goodyear może ponieść poważne konsekwencje prawne i finansowe nie tylko w Polsce, ale również w innych jurysdykcjach.